top of page

ЯК     ПРОТИДІЯТИ      БУЛІНГУ?

План заходів щодо протидії та профілактики булінгу

БУЛІНГ ЦЕ

дія або бездіяльність, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого була або могла бути заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

ВИДИ БУЛІНГУ:

- фізичний;

-психологічний;

- економічний;

- сексуальний,

- із застосуванням засобів електронних комунікацій (кібербулінг).

ОЗНАКИ БУЛІНГУ:

- систематичність (повторюваність);

- наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі;

- наслідки у вигляді психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

ЯКЩО ВАША ДИТИНА СТАЛА ЖЕРТВОЮ БУЛІНГУ?

- Подайте керівнику закладу освіти заяву про випадки булінгу (цькування) щодо вашої дитини;

 - Поясніть дитині, до кого вона може звернутися за допомогою у разі цькування (вчителі, керівництво школи, психолог, старші учні, батьки інших дітей, охорона).

 

Якщо вирішити ситуацію з булінгом на рівні школи не вдається – зверніться в поліцію!

 

Захистіть свою дитину від цькування!

 

 ЯКЩО ВИ СТАЛИ СВІДКОМ БУЛІНГУ?

- Втрутитися і припинити цькування – булінг не слід ігнорувати;

 - Обов’язково повідомте педагогів або керівництво закладу освіти про ситуацію, що склалася;

 - У разі бездіяльності керівництва закладу освіти – зверніться із заявою в поліцію!

 

 ЯКЩО ВАША ДИТИНА АГРЕСОР?

- Відверто поговоріть з дитиною про те, що відбувається, з’ясуйте мотивацію її поведінки;

- Поясніть дитині, що за вчинення булінгу (цькування) наступає адміністративна відповідальність;

- Чітко і наполегливо попросіть дитину припинити таку поведінку; повідомте їй, що будете спостерігати за її поведінкою;

- Зверніться до шкільного психолога і проконсультуйтеся щодо поведінки своєї дитини під час занять;

Процедура подання заяви про випадок булінгу (цькування) та

 порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування)

 

1.     Якщо педагог або інший працівник  навчального закладу  став свідком булінгу, він  інформує керівника закладу у письмовій формі незалежно від того, поскаржилась йому жертва булінгу чи ні; або ж аналогічно після отримання звернення здобувача освіти.

2.     Учасником освітнього процесу на ім’я керівника закладу  подається заява, де вказується інформація щодо джерела її отримання:

        Постраждалий чи свідок булінгу (цькування);

        Підозра про вчинення по відношенню до інших осіб за зовнішніми ознаками;

        Достовірна інформація від інших осіб.

та часу:

        Як довго триває;

        Одноразовий конфлікт чи відповідні дії носили систематичний характер.

3.     Відповідно до такої заяви керівник закладу видає рішення про проведення розслідування із визначенням уповноважених осіб.

4.     Наказом керівника закладу по навчальному закладу пишеться наказ про створення Комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) за участі педагогічних працівників, практичного психолога, батьків потерпілого та булера,  керівника закладу,  інших зацікавлених осіб.

5.     Розглянувши письмову заяву, керівник закладу скликає засідання  комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) і окреслює подальші дії.

6.     Комісія на протязі однієї доби проводить розслідування, з’ясовує всі обставини цькування та приймає відповідне рішення.

7.     За умови визнання Комісією результатів розслідування фактом булінгу (цькування), керівник закладу на протязі однієї доби повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України (ювенальну поліцію), Службу у справах дітей м. Ужгорода.

8.     Рішення Комісії з розгляду випадків булінгу реєструється в окремому журналі (паперовий вигляд) з оригіналами підписів усіх її членів.

9.     У разі не визнання Комісією факту булінгу (цькування) і незгоди з результатами рішення потерпілим (його представником), керівник закладу рекомендує звернутись постраждалому (його представнику) із  заявою до  органів Національної поліції України.

10.    За будь-якого рішення Комісії з розгляду питань випадків булінгу (цькування), керівник закладу забезпечує психологічну підтримку усіх учасників відповідного процесу.

Зразок заяви

 

Директору  ДНЗ «УЦПТО»

Тимку С.М.

________________________________

(статус, прізвище, ім’я та по батькові заявника)

проживає за адресою

______________________________

(адреса місця проживання)

 контактний телефон

______________________________

 

Заява

Прошу Вас  розглянути ситуацію, що склалася між __________________________________________ та  ______________________________________________ (статус, прізвище, ім’я та по батькові заявника) (статус, прізвище, ім’я та по батькові кривдника) на ознаки виявлення булінгу ….

 

 

Дата ______________                                                                                                     Підпис______________

 

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ВЧИНЕННЯ БУЛІНГУ

• Булінг (цькування) неповнолітньої чи малолітньої особи штраф від 850 до 1700 грн або громадські роботи від 20 до 40 годин.
• Такі діяння, вчинені повторно протягом року після або групою осіб
штраф від 1700 до 3400 грн або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин.
• Якщо булінг (цькування) вчинить дитина у віці до 16 років - відповідатимуть його батьки або особи, що їх заміняють. До них будуть застосовані штраф від 850 до 1700 грн або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин. 
• Якщо керівник закладу освіти не повідомить органи Національної поліції України про відомі йому випадки цькування серед учнів, до нього буде застосоване покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн або виправних робіт до одного місяця з відрахуванням до 20 % заробітку.

18 грудня 2018 року Верховна Рада України прийняла Закон №2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», яким закріплено відповідальність за вчинення булінгу.

ДЕ ОТРИМАТИ ДОПОМОГУ?

Якщо Вам необхідна правова допомога (юридична консультація, складання заяви, інших документів) – зверніться до Єдиного контакт-центру безоплатної правової допомоги за номером 0 800 213 103*.

ВАЖЛИВО: діти мають право безоплатно отримати послуги адвоката (складання заяв, представництво в суді).

Якщо дитині необхідна психологічна допомога – зверніться на Національну дитячу «гарячу лінію» для дітей та батьків з питань захисту прав дітей за номером 116-111 

http://pravo.minjust.gov.ua/

bottom of page