державний навчальний заклад
УЖГОРОДСЬКИЙ
ЦЕНТР ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНОЇ ОСВІТИ
мова освітнього процесу - УКРАЇНСЬКА
Наші професії
Слюсар із складання металевих конструкцій
Слюсар виконує операції, в основі яких є холодна обробка металів, а саме розмічання, різання, гнуття, обробка отворів, нарізання різьби тощо. Відповідно до властивостей матеріалів слюсар із складання металевих конструкцій вибирає інструмент, пристосування, встановлює послідовність складання конструкції та здійснює контроль згідно технічних умов креслення.
У своїй роботі слюсар із складання металевих конструкцій використовує 4 групи інструментів, а саме: різальний, вимірювальний, контрольний та слюсарно-монтажний. На сучасному етапі більшість інструментів є механізованими.
Якісне складання конструкцій неможливе без застосування різноманітних пристроїв, серед яких плити, кондуктори, шаблони, стапелі тощо.
Для того, щоб отримати заготовки потрібного розміру використовуються гільйотинні ножниці, комбіновані прес-ножиці, дискові плити тощо. Безпосередньо складання виконується за допомогою збирального та іншого обладнання.
Для складання металевих конструкцій слюсарю потрібно уявляти, як буде виглядати і функціонувати майбутня конструкція. Крім вміння читати креслення робітник повинен мати просторову уяву і мислення. Знання властивостей конструкційних матеріалів, хімії, фізики, математики будуть постійними помічниками у його трудовій діяльності.
Електрозварник ручного зварювання
В сучасних умовах потреба в робітниках цієї професії постійна і має тенденцію зростати. Електрозварник, як правило, знаходить роботу без ускладнень в будівельних організаціях, на будівництві, на фабриках, заводах, ремонтних майстернях, на станціях технічного обслуговування тощо.
Успішно працювати електрозварником може не кожний. Ця професія вимагає щоб робітник мав добру зорово – рухову, короткочасну та оперативну пам'ять, зосередження та стійкість уваги, просторову уяву, практичне мислення.
Заробіток електрозварника залежить від обсягів виконаних робіт, кваліфікаційного розряду та спеціалізації підприємства, де він працює. Чим вища кваліфікація електрозварника тим вища його тарифна ставка. Як правило, тарифна ставка зварника вища на 15% від тарифної ставки будь якого робітника такого самого розряду.
Електромонтажник з освітлення та освітлювальних мереж
Електромонтажники – фахівці, які дарують нашим будинкам світло, а підприємствам – безперебійну систему функціювання. Від електромонтажників залежить стан повітряних та кабельних ліній, саме вони першими поспішають туди, де відбуваються різні аварії та обриви.
Сьогодні у висотних новобудовах використовуються лише електроплити. Це потребує збільшення потужності живлення електричних мереж як у самих будинках, так і в мікрорайонах та житлових масивах. При цьому зростають потужності та кількість трансформаторних підстанцій, кількість і площа перерізу кабелів, потужність розподільної апаратури. Це, в свою чергу, потребує збільшення кількості працівників електротехнічних спеціальностей, зокрема електромонтажників освітлювальних силових мереж та електроустаткування. Електромонтажники входять до переліку найбільш високооплачуваних і затребуваних на ринку праці фахівців. Спектр робіт електромонтажників розширюється з кожним роком, з'являються все нові та цікаві напрями діяльності у цій сфері.
Слюсар-електрик з ремонту електроустаткування
Сьогодні професія електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування – одна з провідних на промислових підприємствах, у будівельних організаціях та організаціях комунального господарства. Разом з тим вона застосовується практично в усіх галузях господарства і потреба у електромонтерах постійна.
У сучасних умовах для висококваліфікованих спеціалістів є шанс відкрити власну справу, пропонуючи населенню послуги щодо обслуговування та ремонту електрообладнання та інструментів здебільш побутового характеру: встановлення та ремонт побутової електротехніки, електроосвітлювального устаткування, прокладання та заземлення електропроводів, кабелів, обслуговування діючої техніки, встановлення та підключення до мережі лічильників, світильників тощо.
Висококваліфіковані електромонтери з практичним досвідом роботи за суміжними спеціальностями мають можливість у порядку міждержавного обміну робочою силою працевлаштуватися за межами України.
Слюсар з механоскладальних робіт
Слюсар з механоскладальних робіт – основна діюча особа при створенні готового виробу. Він здійснює зборку машин і механізмів з деталей, отриманих з інших цехів підприємства чи з інших підприємств. Щоб зібрати готовий механізм треба спочатку вивчити креслення, підготувати деталі, потім зібрати окремі вузли, відрегулювати, тобто перевірити правильність взаємодії зібраних деталей і вузлів і, нарешті, провести іспит зібраного виробу. Іноді підгін деталей вимагає припасування їхніх розмірів до необхідних. Слюсарю-збирачу приходиться за допомогою спеціальних слюсарних інструментів здійснювати доведення деталей. Припасування деталей вимагає від слюсаря знання властивостей металів і сплавів, а також володіння усіма видами слюсарних робіт, пов'язаних з обробкою деталі. З'єднання деталей у вузли і надалі в конструкції відбувається шляхом запресовування, пайки, зварювання, а також за допомогою болтів, шпонок, різьблення, заклепок і інших способів кріплення в залежності від механізму, що збирається. Наприклад, при зборці корпуса судна слюсарю необхідно користатися молотками різного калібру, зварювальними інструментами, а при зборці радіотехнічної системи – викрутками, паяльником, напилком. У більшості виробництв значна частина складальних робіт відбувається автоматизованим способом.
Слюсарі високого розряду роблять статичне і динамічне регулювання складних деталей і вузлів, роблять розрахунок зубцюватих зчеплень, виявляють і усувають дефекти зборки, беруть участь у складанні паспорта на вироби, що збираються і випробуються.
Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів
Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів – фахівець, який здійснює всі види ремонту і технічного обслуговування автотранспорту. На сучасному етапі розвитку автомобільної галузі дана професія є однією з найважливіших та затребуваніших на ринку праці. Популярність і престижність цієї професії в Україні в останній період значно зросла.
Основними завданнями слюсаря є: виконання робіт з розбирання простих складових одиниць і агрегатів автомобілів; розбирання, ремонт та складання вантажних, легкових автомобілів; визначення та усунення недоліків у роботі складових одиниць, агрегатів автомобілів шляхом здійснення ремонту, регулювання; виконання кріпильних робіт відповідальних різьбових з’єднань із заміною зношених деталей, виконання слюсарної обробки деталей; виконання статичного і динамічного балансування деталей і складових одиниць складної конфігурації, складання дефектних відомостей тощо.
Потреба в спеціалістах з ремонту та обслуговування транспортних засобів буде постійно зростати, таким чином, оволодівши цією професією, можна легко працевлаштуватися на різних автопідприємствах, фірмах автосервісу, автокомбінатах, автопарках або відкрити власну справу.
Маляр
Маляр – одна з найпоширеніших професій в будівництві. Завдання маляра – надати будівлі красивого, привабливого вигляду, нанести шар фарби, що врятує будівлю від руйнування. Маляр займається фарбуванням, обклеюванням, художньою обробкою, ремонтом зовнішніх і внутрішніх поверхонь будівлі. В процесі роботи очищає поверхню від пилу, грязі, іржі, підбирає фарбу потрібного кольору і якості, наносить її тонким шаром на зовнішню поверхню. Маляр 5-6-го розряду виконує складнішу і різноманітнішу роботу: художню обробку стін та підлог, розпис, складання складних кольорів, декоративне лакування і золочення. Малярні обробки надають інтер’єру особливої привабливості, підкреслюють його призначення і атмосферу. За допомогою кольорової гами створюється індивідуальність приміщення. Саме маляр втілює в життя ідеї дизайнера інтер’єру.
Лицювальник-плиточник
Професія лицювальника-плиточника відноситься до комплексу професій оздоблювальних робіт, що виконуються з метою підвищення довговічності будинків (споруд), надання їм естетичного вигляду. Лицювальник-плиточник – одна з найцікавіших будівельних професій, специфіка якої полягає в тому, що лицювальник має справу в основному з внутрішніми поверхнями будинків.
Ця професія має дуже довгу і цікаву історію. У стародавньому Єгипті збереглися справжні шедеври будівництва – піраміди, серед яких найкраще збереглася піраміда фараона Хеопса, що була збудована близько 2600 років до нашої ери. За літописом, піраміду увінчала висічена з червоного граніту верхів- ка, дотепер збереглися лише сліди облицювання приміщень глазурованими плитками з орнаментальним візерунком, підлогу викладено алебастровими плитами. Зразки праці плиточників древніх часів дійшли до наших днів. Можна уявити, наскільки високою була майстерність давньоєгипетських плиточників, якщо їхня робота після трьох з половиною тисячоріч продовжує захоплювати своєю досконалістю. Архітектурні пам'ятники античної Греції і Рима, держав Сходу яскравіють чудовою обробкою, створеною ремісниками – плиточниками.
Штукатур
Штукатур – перша будівельна професія, одна з основних і почесних професій на будівництві. Саме штукатур надає будівлі привабливого вигляду, підвищує міцність споруди. Сьогодні штукатур працює різними високотехно-логічними сумішами. Виконує звичайну, кольорову, декоративну штукатурку, архітектурні елементи, реставраційні роботи, які надають старим будинкам оригінальності та виразності.
Серед оздоблювальних робіт штукатурні на будівництві займають чи не найважливіше місце. За даними археологічних досліджень ще 5 тисяч років тому в будівництві широко використовувалась гіпсова штукатурка, що в перекладі з італійської мови означає "оздоблення, опорядження".